Dekubity a filantropia:

Autor: Mária Orgonášová MUDr PhD | 12.12.2016 o 11:15 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  120x

„Pomôž, keď môžeš“ – je odkaz obľúbeného kňaza, Antona Srholca, ktorý nás navždy opustil, ale ktorý neostal bez odozvy a oslovil aj nášho spolupracovníka a filantropa, Petra Kurhajca. "Slovensko bez bariér" sa pripája k výzve.

„Pomôž, keď môžeš“ – je odkaz obľúbeného kňaza, Antona Srholca, ktorý nás navždy opustil na jar t.r. (+86), ale ktorý neostal bez odozvy a  oslovil aj nášho priateľa, spolupracovníka a filantropa, Petra Kurhajca.

„Slovensko bez bariér“ sa tiež pripája k výzve „Pomôž, keď môžeš“:  pomôžme trpiacim, aj ich ošetrovateľom a prispejme na zakúpenie antidekubitálnych zariadení  v prospech finančne podvyživených zdravotníckych a sociálnych zariadení. Č. účtu „Slovensko bez bariér“: SK21 3100 0000 0040 0076 4025.

Máte v rodine ležiaceho, imobilného člena? Opatrujete ho doma, alebo je umiestnený v zdravotnom, či sociálnom zariadení? Potom určite viete, že jeho polohu v posteli je potrebné v pravidelných intervaloch meniť a to nielen v priebehu dňa, ale  aj v noci, aby sa predišlo vzniku možných, bolestivých a život ohrozujúcich komplikácií, ktorými sú preležaniny (dekubity). Preležanina je poškodenie kože a podkožného tkaniva, spôsobené tlakom na hmatateľné kostné výčnelky povrchu tela, na ktorých spočíva váha chorého (napr. výbežky stavcov chrbtice, lopatky, krížová kosť a kosti na pätách). Pokožka a svaly sú nedostatočne vyživované, chýba im kyslík, v dôsledku čoho postupne nastáva odumieranie tkaniva. Dlhodobo pritlačená koža sa zapáli, sčervená, oblasť je opuchnutá, teplá. Chorý pociťuje pálenie, svrbenie pokožky. Ak sa koža poruší a infikuje, zápal postupuje pomerne rýchlo do podkožia a v niektorých prípadoch postihuje až priľahlú  kosť. Táto fáza je veľmi bolestivá, preležaniny spôsobujú pacientom veľké utrpenie a dokonca ohrozujú ich životy (sepsa). Pre sestry znamená pacient, trpiaci preležaninami zvýšenú fyzickú námahu a oveľa väčšie pracovné zaťaženie. Boj s dekubitmi sa stal preto pre zdravotníkov jednou z priorít.

Blížia sa sviatky lásky, ľudia sa budú obdarúvať, ale medzi nami v tichosti žijú aj ľudia, ktorí nielen na Vianoce, ale vždy, keď vidia utrpenie, hľadajú možnosť, ako mu predchádzať. Takým je aj náš priateľ a spolupracovník, tichý filantrop, Peter Kurhajec, v minulosti majster športu v modernom päťboji, v súčasnosti predseda humanitnej Spoločnosti Ferdinanda Martinenga. Tento úprimný humanista sa rozhodol ešte v r. 2014 spustiť charitatívnu akciu "Pomôž, keď môžeš" v prospech tých najodkázanejších, imobilných ľudí, pripútaných na lôžko, ohrozovaných vznikom preležanín - dekubitov, kúpou antidekubitálnych zariadení.   Prvých 21 ks antidekubitálnych zariadení z tejto akcie putovalo do nemocníc. Výskyt dekubitov patrí síce k desiatim významným kritériám, podľa ktorých sa v nemocniciach hodnotí kvalita ošetrovateľskej starostlivosti, ale napriek tomu mnohé nemocnice nemajú dostatok antidekubitálnych zariadení. Určite je potom pre rodinu pacienta šokujúce, ak sa ich príbuzný vracia z nemocnice domov s otvorenými ranami, ktoré je nutné denne intenzívne ošetrovať.

Pretože o antidekubitálne zariadenia prejavili naliehavý záujem aj sociálne zariadenia a sponzorských finančných darov bolo príliš málo, p. Kurhajec sa v tomto roku rozhodol nečakať, ale konať. Sám podporil túto akciu zakúpením ďalších 100 kusov pneumatických antidekubitálnych zariadení proti preležaninám v celkovej hodnote vyše 20 000,- €, ktoré sa už prostredníctvom Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov SR rozdávajú do  rôznych sociálnych zariadení, ktoré o ne požiadali. Všetky sponzorované matrace budú žiadateľom firmou doručené najneskôr do konca tohto roka.

Liečba dekubitov je mnohonásobne drahšia ako prevencia. Treba tiež pripomenúť, že riziku vzniku dekubitov sú vystavení najmä starší ľudia, ktorých vo svetovej populácii neustále pribúda a teda rastie a bude rásť aj výška finančných prostriedkov, ktoré nemocnice na liečbu.  pacientov s dekubitmi musia vynaložiť.

Veľmi účinnou prevenciou vzniku dekubitov je polohovanie pacientov v pravidelných intervaloch. Táto povinnosť je však pre ošetrovateľov, resp. opatrovateľov veľmi náročná a preto významnú pomoc predstavujú práve rôzne typy antidekubitálnych podložiek a antidekubitálnych matracov, ktoré  umožňujú rozloženie tlaku na väčšiu plochu, pričom dochádza k odľahčeniu tlakom ohrozovaných oblastí. Tým sa predlžuje interval medzi potrebou zmeny polôh, zmenšuje sa fyzická námaha opatrovateľa a znižuje sa riziko vzniku preležanín..

Pokiaľ je imobilná osoba v domácom opatrovaní, má možnosť získať antidekubitálny matrac cez zdravotnú poisťovňu, na lekársky predpis. V nemocničnom zariadení však táto pomôcka často chýba a pri súčasnom zaťažení sestier na oddeleniach je veľké nebezpečenstvo vzniku preležaním už v pomerne krátkom čase. V sociálnych zariadeniach je tiež možnosť získať pre jednotlivca matrac cez zdravotnú poisťovňu, ale to trvá určitý čas a v tomto prípade hrá čas významnú úlohu. Preto je potrebné, aby aj v sociálnych zariadeniach mali k dispozícii matrace na preklenutie tejto doby.

 

Kto rýchlo dáva, dvakrát dáva. Nenechajme ľudí zbytočne trpieť! Ak sa chcete aj Vy pripojiť, môžete akúkoľvek sumu účelovo poukázať na účet „Slovensko bez bariér“ a Váš finančný dar bude použitý na zmiernenie utrpenia ľudí, ohrozených preležaninami

                                   č. účtu: SK21 3100 0000 0040 0076 4025.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?