POTREBUJEME NA SLOVENSKU DVE STREŠNÉ ORGANIZÁCIE PRE ORGANIZÁCIE OSÔB SO ZP?

Autor: Mária Orgonášová MUDr PhD | 20.4.2016 o 11:51 | (upravené 20.4.2016 o 12:03) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  151x

Reč je o Asociácii organizácií zdravotne postihnutých občanov SR (AOZPO SR) a o Národnej rade občanov so zdravotným postihnutím (NR OZP). Organizácie vznikali postupne,  ich ciele sú rovnaké, aktivity rôzne, ale nie antagonistické.

Je to správna otázka a pokúsim sa na ňu dnes odpovedať. Reč je o Asociácii organizácií zdravotne postihnutých občanov SR (AOZPO SR) a o Národnej rade občanov so zdravotným postihnutím (NR OZP). Keby som nepoznala genézu oboch organizácií a náplň ich činnosti, moja odpoveď by znela určite nie. Na druhej strane však treba hneď na začiatku povedať, že tieto organizácie vznikali postupne a hoci ciele sú rovnaké  – vytvárať podmienky pre možnosť uplatňovania si ľudských práv a pre zlepšovanie kvality života občanov so ZP, ich aktivity sú rôzne, ale vôbec nie antagonistické. 

            Tieto dve strešné organizácie si vôbec nekonkurujú, ale sa skôr dopĺňajú a vzájomne kooperujú. Asociácia vznikla ešte v marci r. 1994, v tom čase ako jediná strešná organizácia na Slovensku. Pred vstupom Slovenska do EU v r. 2003, bola Asociácia požiadaná z Bruselu o vytvorenie Národnej rady OZP aj na Slovensku, podobne, ako je to v iných členských krajinách EU. Na základe vzájomnej dohody sa NR OZP vytvorila v pomerne krátkom čase a funguje od nov. r. 2003 ako reprezentant Slovenska v Európskom Fóre Zdravotného postihnutia (EDF) a tiež v celoštátnych poradných orgánoch Slovenskej vlády.  Novovytvorená NR OZP, ako strešná organizácia si do svojich Stanov zakotvila limitujúce podmienky členstva – ako podmienku stanovila minimálny počet individuálneho členstva vo svojich členských organizáciách (300 členov) a minimálnu dĺžku ich činnosti (3 roky). Menšie a novšie organizácie, ktoré sa nemohli stať priamymi členmi NR OZP,  ale tiež niektoré väčšie organizácie, ostali členmi Asociácie (niektoré majú napr. dvojité členstvo) a Asociácia sa stala členom NR OZP, kde zastupuje práve tieto svoje členské organizácie (v súčasnosti je to 31 organizácií – podľa posledných zisťovaní zahrňujú cca 100 tisíc členov) – bližšie informácie sú na www.aozpooz.sk.  

            Aj v programoch oboch organizácií  sú určité rozdiely. Budem sa venovať iba aktivitám AOZPO SR, aktivity NR OZP sú na www.nrozp.sk. AOZPO SR počas viac ako 20-tich rokoch svojej činnosti zrealizovala veľký počet národných aj medzinárodných projektov, vysoký počet celoslovenských vzdelávacích projektov a už 15 rokov je jej  trvalým projektom „Slovensko bez bariér“.  V spolupráci s ÚMS organizuje a opakovane vyhodnocuje súťaže „Samospráva a Slovensko bez bariér“.  Zo špecifického  sponzorského účtu „Slovensko bez bariér“ AOZPO SR roky pomáhala ZŤP osobám v hmotnej núdzi pri spolufinancovaní nutných kompenzácií. Podľa zákona  je totiž finančná spoluúčasť žiadateľa o kompenzáciu nevyhnutná minimálne do výšky 5% ceny pomôcky, čo ale v niektorých prípadoch predstavuje aj viac ako 500,- €. Ak osoba v hmotnej núdzi si nevie takúto spoluúčasť uhradiť, má problém túto kompenzáciu získať.  Od r. 2000 do r. 2010 Asociácia takto poskytla príspevky viac ako 300 žiadateľom, v celkovej výške cca 190 000 € (v minulosti Sk prepočítané na €). V posledných rokoch, žiaľ, táto aktivita bola prerušená pre nedostatok finančnej podpory zo strany sponzorov.           

            Okrem toho Asociácia poskytuje bezplatné špeciálne poradenstvo jednotlivcom, organizáciám, ale aj inštitúciám, ktoré sa venujú problematike zdravotného postihnutia. Asociácia sa zúčastňuje pripomienkového konania a spolupracuje pri tvorbe nových právnych noriem a pri tvorbe Stratégií a Národného programu rozvoja životných podmienok pre osoby so zdravotným postihnutím.

            Na záver sa mi žiada povedať, že ani bazálne náklady na prevádzku nie  sú zo strany štátu dotované ani pre jednu z týchto strešných organizácií, ktoré sú plne neziskové. Napr. AOZPO SR pracuje v režime chránenej dielne a 30% preukázateľných nákladov si organizácia musí hradiť zo sponzorských príspevkov, ktoré sú v súčasnosti často takmer nedosažiteľné. V dôsledku tejto skutočnosti sa opakovane dostáva do platobnej neschopnosti, čo ohrozuje aj možnosť získať refundácie z Úradu práce, vo výške 70% preukázaných nákladov. Pritom prenajíma iba 2 malé kancelárske miestnosti a zamestnáva minimálny počet pracovníkov – 3 ŤZP osoby, spolu na 2 plné pracovné úväzky.

            Článok 33 Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý bol ratifikovaný v NR SR v marci 2010 v odst. 3. hovorí, že „Občianska spoločnosť, najmä osoby so zdravotným postihnutím a ich reprezentatívne organizácie sú zahrnuté do procesu monitorovania a plne sa na ňom zúčastňujú“. Pýtam sa, ako môžu tieto organizácie efektívne plniť túto úlohu a ďalšie svoje ciele, keď nedostávajú ani minimálnu podporu pre svoju činnosť???  Mám odôvodnené obavy, že neprežijeme!!!

Ak si myslíte, že činnosť AOZPO SR je užitočná, môžete jej pomôcť aj Vy tým, že pošlete SMS v tvare DMS BEZBARIER na prístupové číslo 877.

Darcovská SMS správa je správa, ktorú zákazník príjme a ktorá je spoplatnená sumou 2 €. Obdarovaný dostane 96% ceny z každej darcovskej SMS správy.  Viac informácií nájdete na www.donorsforum.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?