Napriek všetkému pôjdem voliť. Ale koho...?

Autor: Mária Orgonášová MUDr PhD | 21.2.2016 o 0:00 | (upravené 21.2.2016 o 18:43) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  81x

Ak ste sa ešte nerozhodli či ísť k urnám, resp. nemáte svojich favoritov, alebo nie ste si celkom istí, znova Vám ponúkam svoju skúsenosť. 

 Patrím do staršej generácie a veľmi si vážim, že už viac ako 25 rokov môžem (nemusím) voliť a môžem si vybrať. Pred minulými voľbami som podporovala a občas aj sprevádzala Janku Žitňanskú. Stala sa poslankyňou NR SR, neskôr euro-poslankyňou a nesklamala ani mňa a myslím, že ani mojich priateľov.  Presadzuje  zmeny v školstve, podporuje debarierizáciu a práva osôb so zdravotným postihnutím, spolupracuje s našimi organizáciami. Nuž, rozhodla som sa aj teraz nevyberať si medzi volebnými programami politických strán (papier veľa znesie – prax je však často iná), ale odovzdať svoj hlas ľuďom, ktorí už majú svoj osobný program a už v minulosti sa prejavili ako ľudia čestní, zodpovední a spoločensky aktívni.

Dnes je na kandidátke OĽaNO-NOVA pod č. 22, t.č. asistentka europoslankyne Janky Žitňanskej, PhDr. Anna Šmehilová PhD, ktorú už tiež roky poznám, poznám jej odhodlanie a aktivity pri  presadzovaní práv osôb so zdravotným postihnutím, dôverujem jej a verím aj v intenzívnu budúcu spoluprácu. Prosím prečítajte si jej osobný volebný program, tú časť, ktorá sa týka  osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. Našla som si na viacerých kandidátkach, vpravo od stredu, viac takýchto ľudí, ktorí majú aj svoj osobný program a vedia, v ktorej významnej oblasti dokážu uplatniť svoje odborné a ľudské kvality. Môžem si však vybrať iba z jednej kandidátnej listiny, z tej, na ktorej je osoba, ktorej najviac verím, že pomôže splniť potreby a požiadavky ľudí, ktorí ešte stále sú, v lepšom prípade, skôr predmetom súcitu, ale nie sú vnímaní ako subjekt, nositeľ ľudských práv, ktorému je potrebné iba poskytnúť nevyhnutnú podporu a vytvoriť podmienky  v prospech možnosti uplatňovať si tieto práva a žiť zmysluplný, dôstojný život, i napriek určitým zdravotným obmedzeniam.

V skratke a zjednodušene síce môžeme povedať, že áno, kvalita života osôb so zdravotným postihnutím  sa od r. 1989 o niečo zlepšila, ale nemôžeme byť spokojní !!! V r. 2010 bol Vládou SR prijatý a v NR SR ratifikovaný významný dokument OSN (z r. 2006) „Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím“. Tento dokument je pre zmluvné krajiny právne záväzný a má prednosť pred vnútroštátnymi zákonmi. Implementácia jeho požiadaviek sa síce už aj u nás monitoruje, ale zatiaľ príslušné zákony neboli ešte novelizované v zmysle požiadaviek Dohovoru a často sme ešte svedkami toho, že osoby s rozličnými druhmi a stupňami zdravotného postihnutia a ich rodiny, čelia mnohým znevýhodneniam a prekážkam pri uplatňovaní si svojich práv v jednotlivých oblastiach spoločenského života.

Pomôžme teda osobnostiam. u ktorých je jednoznačné, že problémy sú im známe a že ich chcú riešiť, získať takú pozíciu, ktorá bude efektívna a umožní uskutočniť výrazné zmeny v politickom živote, vrátane zmien podmienok života ľudí s rôznym zdravotným znevýhodnením. Opakujem, že za takéhoto človeka, na základe jej doterajších známych aktivít, ako aj na základe opakovaných rozhovorov, považujem práve kandidátku OĽaNO-NOVA, č. 22, PhDr. Annu Šmehilovú, PhD. Ak si to aj Vy myslíte, dajte jej svoj preferenčný hlas (zakrúžkovať!).  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?