Napriek všetkému pôjdem voliť. Ale koho...?

Autor: Mária Orgonášová MUDr PhD | 21.2.2016 o 0:00 | (upravené 21.2.2016 o 18:43) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  72x

Ak ste sa ešte nerozhodli či ísť k urnám, resp. nemáte svojich favoritov, alebo nie ste si celkom istí, znova Vám ponúkam svoju skúsenosť. 

 Patrím do staršej generácie a veľmi si vážim, že už viac ako 25 rokov môžem (nemusím) voliť a môžem si vybrať. Pred minulými voľbami som podporovala a občas aj sprevádzala Janku Žitňanskú. Stala sa poslankyňou NR SR, neskôr euro-poslankyňou a nesklamala ani mňa a myslím, že ani mojich priateľov.  Presadzuje  zmeny v školstve, podporuje debarierizáciu a práva osôb so zdravotným postihnutím, spolupracuje s našimi organizáciami. Nuž, rozhodla som sa aj teraz nevyberať si medzi volebnými programami politických strán (papier veľa znesie – prax je však často iná), ale odovzdať svoj hlas ľuďom, ktorí už majú svoj osobný program a už v minulosti sa prejavili ako ľudia čestní, zodpovední a spoločensky aktívni.

Dnes je na kandidátke OĽaNO-NOVA pod č. 22, t.č. asistentka europoslankyne Janky Žitňanskej, PhDr. Anna Šmehilová PhD, ktorú už tiež roky poznám, poznám jej odhodlanie a aktivity pri  presadzovaní práv osôb so zdravotným postihnutím, dôverujem jej a verím aj v intenzívnu budúcu spoluprácu. Prosím prečítajte si jej osobný volebný program, tú časť, ktorá sa týka  osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. Našla som si na viacerých kandidátkach, vpravo od stredu, viac takýchto ľudí, ktorí majú aj svoj osobný program a vedia, v ktorej významnej oblasti dokážu uplatniť svoje odborné a ľudské kvality. Môžem si však vybrať iba z jednej kandidátnej listiny, z tej, na ktorej je osoba, ktorej najviac verím, že pomôže splniť potreby a požiadavky ľudí, ktorí ešte stále sú, v lepšom prípade, skôr predmetom súcitu, ale nie sú vnímaní ako subjekt, nositeľ ľudských práv, ktorému je potrebné iba poskytnúť nevyhnutnú podporu a vytvoriť podmienky  v prospech možnosti uplatňovať si tieto práva a žiť zmysluplný, dôstojný život, i napriek určitým zdravotným obmedzeniam.

V skratke a zjednodušene síce môžeme povedať, že áno, kvalita života osôb so zdravotným postihnutím  sa od r. 1989 o niečo zlepšila, ale nemôžeme byť spokojní !!! V r. 2010 bol Vládou SR prijatý a v NR SR ratifikovaný významný dokument OSN (z r. 2006) „Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím“. Tento dokument je pre zmluvné krajiny právne záväzný a má prednosť pred vnútroštátnymi zákonmi. Implementácia jeho požiadaviek sa síce už aj u nás monitoruje, ale zatiaľ príslušné zákony neboli ešte novelizované v zmysle požiadaviek Dohovoru a často sme ešte svedkami toho, že osoby s rozličnými druhmi a stupňami zdravotného postihnutia a ich rodiny, čelia mnohým znevýhodneniam a prekážkam pri uplatňovaní si svojich práv v jednotlivých oblastiach spoločenského života.

Pomôžme teda osobnostiam. u ktorých je jednoznačné, že problémy sú im známe a že ich chcú riešiť, získať takú pozíciu, ktorá bude efektívna a umožní uskutočniť výrazné zmeny v politickom živote, vrátane zmien podmienok života ľudí s rôznym zdravotným znevýhodnením. Opakujem, že za takéhoto človeka, na základe jej doterajších známych aktivít, ako aj na základe opakovaných rozhovorov, považujem práve kandidátku OĽaNO-NOVA, č. 22, PhDr. Annu Šmehilovú, PhD. Ak si to aj Vy myslíte, dajte jej svoj preferenčný hlas (zakrúžkovať!).  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?