Zásadné legislatívne zmeny vo vzťahu k osobám so zdravotným postihnutím po r. 1989.

Autor: Mária Orgonášová MUDr PhD | 11.12.2014 o 0:00 | (upravené 11.12.2014 o 0:28) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  138x

Prvé legislatívne zmeny v prospech riešenia potrieb osôb so zdravotným postihnutím boli premietnuté do zákona č. 195/1998 Z.z. o sociálnej pomoci. Žiaľ, štruktúra zákona nebola šťastne zvolená. V jedinom zákone boli riešené niektoré sociálne problémy rôznych sociálne znevýhodnených ľudí (napr. aj osôb, ktoré sa do sociálnej núdze dostali vlastným pričinením: alkoholici, drogovo závislé osoby a i.). Fakultatívne poskytovanie príspevkov na kompenzačné pomôcky znamenalo síce krok vpred,  niektorým osobám čiastočne pomohlo, ale  zákonom nebolo a dodnes nie je exaktne riešené právo na príspevok pre každého na základe objektívneho, komplexného posúdenia zdravotného stavu konkrétnej osoby. 

V súčasnosti sú v platnosti viaceré nejednotné, nezosúladené zákony (zákon pre posudzovanie zdravotného stavu žiadateľov o invalidný dôchodok, zákon o poskytovaní peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, resp. zákon o sociálnych službách). Jedna a tá istá osoba je pre uvedené účely posudzovaná opakovane rôznymi posudkovými komisiami. Výkon posudkovej činnosti vykonáva štátna správa, verejná správa, aj samospráva.

Na základe požiadaviek osôb so zdravotným postihnutím pracovné skupiny, vytvorené pri MPSVaR SR, už v rokoch 2004 - 2006 pripravili nové legislatívne návrhy, ale k prijatiu nových zákonov došlo až v r. 2008. Viaceré nariadenia sa premietli aj do nových zákonov bez potrebných zmien. Osôb so zdravotným postihnutím sa týkajú najmä zákon č. 447/2008 Z.z. o poskytovaní peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a zákon č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách.

Okrem uvedených zákonov bol ešte v r. 2003 prijatý zákon č. 461/2003 o sociálnom poistení, ktorým sa zásadne zmenilo posudzovanie invalidity a výpočet príslušného dôchodku. Významnou pozitívnou zmenou bolo odstránenie ekonomického sledovania súbehu invalidného dôchodku a príjmu z prípadnej  zárobkovej činnosti

V čase, keď ešte pôsobil Vládny výbor pre otázky zdravotne postihnutých občanov SR,  t.j. už v januári 1995, boli pripravené podklady pre vypracovanie Národného programu rozvoja životných podmienok občanov so zdravotným postihnutím vo všetkých oblastiach života, ale vzhľadom na organizačné zmeny, tento významný dokument bol vládou prijatý až v r. 2001. Aj vďaka tomuto dokumentu a jeho pravidelnej kontrole sa do istej miery začalo meniť životné a spoločenské prostredie v prospech integrácie osôb so zdravotným postihnutím do niektorých oblastí života.

V r. 2011 bol vládou prijatý nový dokument: Národný program rozvoja životných podmienok občanov so ZP.  Tento program je už rozpracovaním požiadaviek Dohovoru OSN (z r. 2006) o právach osôb so zdravotným postihnutím,  na podmienky SR.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?