17. november 1989 z pohľadu spoločenského postavenia osôb so zdravotným postihnutím

Autor: Mária Orgonášová MUDr PhD | 17.11.2014 o 0:00 | (upravené 18.11.2014 o 6:59) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  95x

Pred 25-mi rokmi  sa začali u nás búrať bariéry, bariéry, ktoré bránili kontaktom so susednými krajinami, kde už dostupnosť ľudských práv aj pre osoby so zdravotným postihnutím sa blížila k samozrejmosti. Dnes mnohí bilancujú, ako sme využili toto štvrťstoročie a mne sa tiež žiada zamyslieť sa nad zmenami v živote osôb, ktoré pre zdravotné obmedzenia sme na uliciach prakticky nestretávali, pretože boli v minulosti zväčša umiestňované  do sociálnych zariadení, alebo žili, síce v domácom prostredí, ale izolovane, bez možnosti zúčastňovať sa života spoločnosti. 

17. november 1989 z pohľadu spoločenského postavenia osôb so zdravotným postihnutím – situácia pred a po 17. novembri .

 

 

Pred 25-mi rokmi  sa začali u nás búrať prvé bariéry, bariéry, ktoré bránili kontaktom so susednými krajinami, kde už dostupnosť ľudských práv aj pre osoby so zdravotným postihnutím sa blížila k samozrejmosti. Dnes mnohí bilancujú, ako sme využili toto štvrťstoročie a mne sa tiež žiada zamyslieť sa nad zmenami v živote osôb, ktoré pre zdravotné obmedzenia sme na uliciach prakticky nestretávali, pretože boli v minulosti zväčša umiestňované  do sociálnych zariadení, alebo žili izolovane, síce v domácom prostredí, ale bez možnosti zúčastňovať sa života spoločnosti.

Starší občania si určite všimli, že dnes sa už na uliciach, resp. v rôznych inštitúciách (školy, úrady, kultúrne zariadenia a i.) stretávame aj s ľuďmi, pohybujúcimi sa na vozíčkoch, s osobami, orientujúcimi sa pomocou bielej paličky, alebo s osobami, ktoré sa dorozumievajú posunkovou rečou a pod. Je to však postačujúce? Nemohli sme urobiť viac?  Prečo sa neurobilo viac? Máme slobodu, čo je skvelé, ale užívanie slobody si vyžaduje aj zodpovednosť! Od všetkých! Tá však často chýba, žiaľ, aj osobám na najvyšších postoch. Tak ako solidarita je nepostačujúca, ak nepomáha následnému osamostatneniu a prevzatiu osobnej zodpovednosti, tak aj sloboda bez zodpovednosti neprináša žiaduce výsledky.

Ako sa striedali poslanci v parlamentných laviciach, politickí predstavitelia vládnej moci a komunálni zástupcovia občanov v mestách a obciach, tak sa menilo aj smerovanie a rýchlosť rozvoja nových, v podstate lepších podmienok života a možností integrácie ľudí so zdravotným postihnutím. Krivka rozvoja mala zväčša charakter sínusoidy s kratšími i dlhšími trvaniami záujmu, či nezáujmu o danú problematiku. Konkrétne míľniky nájdete na mojich nasledujúcich blogoch.

Súčasný spôsob riešenia problémov zdravotného postihnutia vo svete sa tiež rozvíjal postupne a je výsledkom vývoja najmä za posledných dvesto rokov. Spoločenskými faktormi, ktoré v minulosti výraznou mierou ovplyvňovali situáciu osôb, ktoré sa narodili, alebo neskôr  sa stali zdravotne postihnuté, boli a často ešte aj sú hlavne nevedomosť, nevšímavosť, povery a neprimeraný strach. Spôsob riešenia problémov osôb so zdravotným postihnutím sa vyvíjal od starostlivosti v izolácii, v ústavoch, k hľadaniu možností včasnej diagnostiky, včasnej intervencie, prístupu ku vzdelávaniu, prípravy na povolanie, k rôznym formám rehabilitácie a rekvalifikácie až k  pracovnému a spoločenskému začleňovaniu do zdravej populácie.            

            Po 2. svetovej vojne, ktorá priniesla veľa utrpenia a spôsobila aj dlhodobé nezvratné zdravotné a sociálne následky na zdraví populácie vzrástlo medzinárodné povedomie a rešpekt k dôstojnosti ľudskej osoby, k rozsahu ľudských práv, k naplneniu požiadaviek na vytváranie podmienok pre možnosť plného uplatňovania ľudských práv všetkými ľuďmi, t.j. aj osobami so zdravotným znevýhodnením. Bol prijatý významný základný medzinárodný dokument  „Listina ľudských práv a slobôd“, ktorý zahrňuje ekonomické a sociálne práva všetkých ľudí na základné životné a zdravotné potreby, osobné práva, ako aj občianske a politické práva na plnú a slobodnú účasť na spoločenských dobrách; práva na rozvoj, mier a zdravé životné prostredie. Všetky práva, zhrnuté v Listine ľudských práv a slobôd a prevzaté aj do Ústavy SR, si však môže človek uplatňovať len vtedy, keď sú pre to vytvorené primerané podmienky. Vývoj v strednej a východnej Európe bol však poznačený inou ideológiou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?