Je čas hovoriť nielen o sociálnych dávkach.

Autor: Mária Orgonášová MUDr PhD | 19.2.2012 o 14:32 | (upravené 19.2.2012 o 14:56) Karma článku: 5,28 | Prečítané:  668x

  Voľby sú za dverami, kandidáti na poslancov do NR SR sa rozbehli po Slovensku, aby informovali voličov o svojich programoch. Občan však žije svoj každodenný život ďalej so všetkými problémami, ktoré napr. u osôb so zdravotným postihnutím nie raz presahujú možnosti riešiť ich bez podpory štátu, bez podpory a pomoci  verejných inštitúcií. Ako ich v budúcnosti pomôže riešiť nová garnitúra politickej moci? Je čas hovoriť nielen o sociálnych dávkach, ale najmä o kultúre tvorby a výstavby „spoločnosti pre všetkých“. Ak o nich nebudeme sústavne informovať, ani pri najlepšej vôli ich nevedia a ani nebudú vedieť riešiť.  

 

V najbližších dňoch sa pripravujú rôzne zaujímavé aktivity, ako je  diskusný klub Slovenského ekonomického fóra na tému: „Ako zabezpečiť dostupnosť sociálnych služieb pre tých, ktorí to potrebujú", ale aj tematické zasadnutie Výboru pre osoby so zdravotným postihnutím Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Obsahom týchto stretnutí majú byť informácie o kompetenciách verejnej správy vo vzťahu ku poskytovaniu rôznych sociálnych služieb spoluobčanom,  ktorí sú na ne odkázaní. Pôjde aj o výmenu informácií so zameraním riešiť postavenie a život osôb so zdravotným postihnutím v súlade s ich potrebami, ako ich definujú aj medzinárodné dokumenty, ako je dokument OSN z r. 2006 „Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím", ale aj významný dokument Svetovej zdravotníckej organizácie z r. 2001 „Medzinárodná klasifikácia funkčnej schopnosti, dizability a zdravia", ktorý zatiaľ nebol zavedený do našej posudzovacej praxe, ale ktorého zavedenie by mohlo významnou mierou pomôcť objektívne zhodnotiť potreby a možnosti ľudí s rôznymi zdravotnými obmedzeniami. Nie je dobrým riešením iba priznanie invalidného dôchodku a ponechanie človeka bez možnosti žiť aj naďalej aktívnym spoločenským, resp. pracovným životom v primerane upravených podmienkach.

Nedávno som stretla pomerne mladého človeka (menej ako 50 rokov), ktorý v minulom roku prekonal mozgovú príhodu a následkom toho mal čiastočne ochrnutú pravú polovicu tela. Približne po pol roku mu bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok a tým to končilo. Ale z toho príjmu sa nedá vyžiť a v dohľadnej dobe si primeranú prácu ešte nemôže nájsť. Ne druhej strane cíti, že ešte by mohol byť užitočný.

Je dôležité si uvedomiť, že sa nejedná  o malú hŕstku spoluobčanov, ale o 10 - 15%  obyvateľstva, ako o tom hovorí aj „Svetová správa o zdravotnom postihnutím", ktorú v r 2011 vydala Svetová zdravotnícka organizácia. Ak si uvedomíme, že to v našich podmienkach znamená približne 500 000 rodín, ktorých sa to týka a keď si uvedomíme, že často by stačilo odstrániť bariéry, primerane vykompenzovať zdravotné znevýhodnenie a ľudia by mohli žiť relatívne nezávislým a tvorivým životom, potom každý nový podnet, každá skúsenosť, každý nový pohľad na riešenie tejto problematiky je vítaný.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.


Už ste čítali?