Je čas hovoriť nielen o sociálnych dávkach.

Autor: Mária Orgonášová MUDr PhD | 19.2.2012 o 14:32 | (upravené 19.2.2012 o 14:56) Karma článku: 5,28 | Prečítané:  673x

  Voľby sú za dverami, kandidáti na poslancov do NR SR sa rozbehli po Slovensku, aby informovali voličov o svojich programoch. Občan však žije svoj každodenný život ďalej so všetkými problémami, ktoré napr. u osôb so zdravotným postihnutím nie raz presahujú možnosti riešiť ich bez podpory štátu, bez podpory a pomoci  verejných inštitúcií. Ako ich v budúcnosti pomôže riešiť nová garnitúra politickej moci? Je čas hovoriť nielen o sociálnych dávkach, ale najmä o kultúre tvorby a výstavby „spoločnosti pre všetkých“. Ak o nich nebudeme sústavne informovať, ani pri najlepšej vôli ich nevedia a ani nebudú vedieť riešiť.  

 

V najbližších dňoch sa pripravujú rôzne zaujímavé aktivity, ako je  diskusný klub Slovenského ekonomického fóra na tému: „Ako zabezpečiť dostupnosť sociálnych služieb pre tých, ktorí to potrebujú", ale aj tematické zasadnutie Výboru pre osoby so zdravotným postihnutím Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Obsahom týchto stretnutí majú byť informácie o kompetenciách verejnej správy vo vzťahu ku poskytovaniu rôznych sociálnych služieb spoluobčanom,  ktorí sú na ne odkázaní. Pôjde aj o výmenu informácií so zameraním riešiť postavenie a život osôb so zdravotným postihnutím v súlade s ich potrebami, ako ich definujú aj medzinárodné dokumenty, ako je dokument OSN z r. 2006 „Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím", ale aj významný dokument Svetovej zdravotníckej organizácie z r. 2001 „Medzinárodná klasifikácia funkčnej schopnosti, dizability a zdravia", ktorý zatiaľ nebol zavedený do našej posudzovacej praxe, ale ktorého zavedenie by mohlo významnou mierou pomôcť objektívne zhodnotiť potreby a možnosti ľudí s rôznymi zdravotnými obmedzeniami. Nie je dobrým riešením iba priznanie invalidného dôchodku a ponechanie človeka bez možnosti žiť aj naďalej aktívnym spoločenským, resp. pracovným životom v primerane upravených podmienkach.

Nedávno som stretla pomerne mladého človeka (menej ako 50 rokov), ktorý v minulom roku prekonal mozgovú príhodu a následkom toho mal čiastočne ochrnutú pravú polovicu tela. Približne po pol roku mu bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok a tým to končilo. Ale z toho príjmu sa nedá vyžiť a v dohľadnej dobe si primeranú prácu ešte nemôže nájsť. Ne druhej strane cíti, že ešte by mohol byť užitočný.

Je dôležité si uvedomiť, že sa nejedná  o malú hŕstku spoluobčanov, ale o 10 - 15%  obyvateľstva, ako o tom hovorí aj „Svetová správa o zdravotnom postihnutím", ktorú v r 2011 vydala Svetová zdravotnícka organizácia. Ak si uvedomíme, že to v našich podmienkach znamená približne 500 000 rodín, ktorých sa to týka a keď si uvedomíme, že často by stačilo odstrániť bariéry, primerane vykompenzovať zdravotné znevýhodnenie a ľudia by mohli žiť relatívne nezávislým a tvorivým životom, potom každý nový podnet, každá skúsenosť, každý nový pohľad na riešenie tejto problematiky je vítaný.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?