Môžeme to spolu riešiť?

Autor: Mária Orgonášová MUDr PhD | 15.2.2012 o 18:35 | (upravené 15.2.2012 o 18:57) Karma článku: 6,17 | Prečítané:  481x

Máte v rodine zdravotne postihnutého člena? Máte dosť informácií o tom, ako môže Vaša rodina zvládnuť sťažené podmienky tak, aby sa jej podstatne neznížila životná úroveň? Viete, že od  r. 2010 by mal platiť už aj na Slovensku dokument OSN „Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím“ ?

 

Vláda SR prijala dokument OSN „Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím" a  „Opčný protokol" ešte v januári 2010

(http://www.ksubb.sk/files/317_2010_Dohovor.pdf).

V marci 2010 boli dokumenty ratifikované v NR SR a  uverejnením v Zbierke zákonov sa Slovensko stalo zmluvnou stranou a tieto dokumenty nadobudli právoplatnosť aj v SR.  Požiadavky „Dohovoru" majú teraz prednosť pred vnútroštátnymi zákonmi.

Zmluvné strany sú povinné jeho požiadavky implementovať do národnej legislatívy a zaviesť do praxe.

Po dvoch rokoch sú zmluvné strany - štáty povinné podať Výboru pri OSN správu o stave implementácie. Na tento Výbor sa však môžu kedykoľvek obrátiť aj samotné osoby so zdravotným postihnutím, resp. ich rodiny, či špecifické organizácie ak majú pocit, že sú diskriminovaní, resp. že sa záväzky neplnia.

Všimli ste si, ako sa vo Vašom okolí rešpektujú požiadavky bezbariérovej výstavby napr. v školských, zdravotníckych a iných zariadeniach? Má Vaše pohybovo postihnuté dieťa možnosť navštevovať bežnú školu v blízkosti Vášho domova? Sú  Vám prístupné informácie v Braillovom písme, resp. vo zvukovej podobe?  Kedykoľvek sa to môže týkať každého z nás.

Som čestnou prezidentkou Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov SR a budem mať možnosť podieľať sa na tvorbe správy z pohľadu mimovládnych organizácií.

Touto cestou by som chcela vyzvať každého, komu záleží na tom, aby sa aj na Slovensku  vytvorili podmienky pre možnosť uplatňovať si základné ľudské práva aj napriek zdravotnému obmedzeniu. Budem rada, ak sa zapojíte do diskusie k aktuálnej situácii občanov so zdravotným postihnutím v SR. Vaša diskusia môže pomôcť pripraviť správu, ktorá bude odrážať realitu, s ktorou sa každodenne stretávate.

Postupne predstavím rôzne problémové oblasti ku ktorým by som ocenila Vaše pripomienky a podnety.

Začneme s oblasťou včasného rozpoznania postihnutia u detí a s následnou možnosťou komplexnej starostlivosti o nich.

- Myslíte si, že sú u nás  systémovo zabezpečené podmienky pre poskytovanie včasnej komplexnej zdravotnej a sociálnej habilitácie a rehabilitácie?

- Sú u nás právne zabezpečené včasné a úplné informácie, služby, ako aj finančná a vecná podpora rodinám so zdravotne postihnutým (ZP) dieťaťom tak, aby deti so ZP mohli zotrvať v rodinnom prostredí?

- Je u nás  rešpektované právo detí na vzdelávanie a prípravu na povolanie na všetkých úrovniach vzdelávacieho systému,  u všetkých detí od ich ranného veku a sú pre to vytvorené podmienky?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.


Už ste čítali?